Урок 30 (27.11.2020)Подача , способи подачі перших страв, других страв, солодких страв і напоїв."

 ІІ. Виробниче навчання на виробництві з кваліфікації         "ОФІЦІАНТ" 3 розряду".

     ОФ-3.2.3"Отримання та подача страв і напоїв".

    27.11.2020
    Урок №30
    Тема уроку :"Вправи : "Подача , способи подачі перших страв, других страв, солодких страв і напоїв."

        МЕТА уроку: 
- навчити учнів правильному виконанню прийомів, що входять в операцію по темі з дотриманням вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності;
- сформувати в учнів первісні уміння по виконанню прийомів подачі перших, других, солодких страв та напоїв та дотримання вимог охорони праці і безпеки життєдіяльност

 Подавання перших страв.
    Залежно від температури подавання розрізняють холодні та гарячі супи. Температура подавання холодних супів становить 10-12°С, гарячих - не менше 75°С.
    При груповому обслуговуванні всі супи, крім бульйонів, можна подавати у супових мисках з кришками, при індивідуальному обслуговуванні - в однопорційній суповій мисці або в глибокій тарілці. Тарілки, супові миски, бульйонні чашки для перших гарячих страв слід підігрівати, для холодних - охолоджувати. Прозорі супи відпускають у бульйонних чашках з блюдцем, подаючи до них на пиріжковій тарілці пиріжки, розтягай, гострі грінки, кулеб'яки. Гарніри: локшину, вермішель, рис, пельмені, равіолі, запечений рис, цвітну та брюссельську капусту, омлет, галушки, фрикадельки в прозорі супи кладуть перед подаванням, а грінки, профітролі, розтягай подають окремо на пиріжковій тарілці. При подаванні бульйону з відвареним яйцем його кладуть у бульйонну чашку або глибоку тарілку.
    Супи-пюре подають у супових мисках або тарілках, але можна і в бульйонних чашках, окремо подаючи до них грінки.
    Заправлені супи подають у глибоких тарілках або супових мисках, з мілко нарізаними продуктами можна подавати в бульйонних чашках. До заправлених супів подають: до борщів - пампушки з часником, ватрушки, кулеб'яки; до щів - ватрушки, пиріжки, каші, круп'я-ники, кулеб'яки, їх подають на пиріжковій або мілкій столовій тарілці. Зелень у суп кладуть перед подаванням або окремо на розетці. До солянок можна подавати скибочку лимона та маслини. Сметану при відпусканні кладуть у суп або подають у соуснику.

     Техніка подавання перших страв. 
    Перші страви доставляють у зал на тацях або візках. У денний період під час реалізації скомплектованих обідів перші страви крім бульйону подають в основному у глибоких тарілках. На роздавальні офіціант ставить тарілки на тацю, накриту серветкою, приносить їх до залу і на підсобному столі або серванті готує перші страви до подавання, ставлячи глибокі тарілки на підставні. Одночасно до столу він приносить дві порції: по одній у правій та лівій руці. Підійшовши до гостя, правою рукою ставить перед ним тарілку з супом. Потім підходить до другого гостя (в цей час тарілку з супом передає з лівої на праву руку) і ставить тарілку з супом перед ним таким же чином.
    Офіціант може подавати до столу супи у суповій мисці або порціонувати на підсобному столику. Виконуючи цю операцію на підсобному столі, офіціант повинен робити мінімальну кількість рухів. У ліву руку бере підставну тарілку, в праву - глибоку (рухи правою та лівою рукою повинні бути симетричними і одночасними), ставить глибоку тарілку на мілку (підставну), правою рукою бере розливну ложку, опускає її у супову миску і наливає суп у глибоку тарілку. Правою рукою ставить тарілку перед гостем. Ці рухи офіціант здійснює циклічно, послідовно обслуговуючи всіх гостей за столом.

    При подаванні перших страв у багатопорційній суповій мисці офіціант може використовувати різні прийоми порціонування перших страв. При розкладанні вмісту супової миски спочатку перекладають густу масу, потім бульйон. Суп, який залишився, офіціант ставить у суповій мисці на підставній тарілці на обідній стіл або залишає супову миску на підсобному столі. На пиріжкову тарілку кладуть розливну ложку. В першому випадку гості обслуговують себе в подальшому самі, в другому випадку, за їх проханням, це робить офіціант. Перші страви можна відразу поставити на стіл у суповій мисці на підставній тарілці. Поряд на пиріжковій тарілці кладуть розливну ложку. Попередньо перед кожним гостем ставлять глибоку тарілку (можна без підставної в закладах ресторанного господарства, крім ресторанів класів "люкс" та вищого). У цьому випадку гості обслуговують себе самостійно.

    Подавання перших страв у бульйонних чашках здійснюється двома способами. У першому випадку офіціант на роздавальні отримує перші страви у бульйонних чашках, ставить їх на тацю, накриту серветкою, поруч ставить стопку блюдець і кладе десертні ложки (блюдця та ложки можна принести на підсобний стіл завчасно). На підсобному столі бульйонну чашку (краще використовувати з двома ручками) ставлять на блюдце, поруч з чашкою кладуть десертну ложку (ручка ложки направлена вправо). Як правило, при подаванні страви до гостя підходять справа і правою рукою ставлять перед ним бульйонну чашку з блюдцем. На бенкетах їх ставлять на підставну тарілку. 

Подавання других страв

   При подаванні других страв дотримуються такої послідовності: рибні, м'ясні, птиця і дичина, овочеві, круп'яні, яєчні, сирні, борошняні. Черговість подавання не повинна порушуватися при відсутності якоїсь страви, їх подають в одно- та багатопорційному посуді.
   Другі страви подають тільки гарячими, тому мілкі порцелянові тарілки для подавання других страв підігрівають до температури 40-5 0°С.
    Другі страви на стіл можна подати і в металевому посуді, в якому гарячі страви добре прогріваються. Деякі з них готують і подають в одному і тому ж посуді. На стіл його ставлять на підставній тарілці, накритій паперовою серветкою. Металевий посуд сильно прогрівається, тому офіціант повинен брати його тільки ручником, Для розкладання страви зверху кладуть столову вилку і ложку так, щоб їх ручки виступали за край блюда. При подаванні страв у багатопорційному посуді стіл сервірують мілкими порцеляновими тарілками, столовими або рибними ножами та виделками. До рибних страв при відсутності рибних наборів можна покласти дві виделки.
    Страви, що подають у порціонній сковороді (запечена риба по-російському, солянка м'ясна, яєчня), можна за бажанням споживачів не перекладати на мілку тарілку.
    Деякі страви подають у горщиках (печеня по-домашньому), їх ставлять на стіл на підставній тарілці, накритій паперовою серветкою. На тарілку кладуть ложку для розкладання. Стіл сервірують мілкими столовими тарілками і столовими наборами. Салати, мариновані фрукти, овочі до других страв подають у салатнику. Його ставлять зліва від страви, зверху кладуть набори для розкладання (ложку, виделку). Спеціальні набори для розкладання полегшують і прискорюють процес обслуговування. Соус подають у соусниках на підставній тарілці, на яку кладуть чайну або десертну ложку.

Подавання солодких страв.
    Солодкі страви поділяються на дві групи: холодні та гарячі. До холодних належать натуральні фрукти, компоти, желе, мус, крем, самбук, що подають при температурі 7-14°С, киселі і компоти - 12-16°С. Морозиво подають при температурі від 0 до -4°С. Гарячі солодкі страви - гуріївську кашу, яблучну бабку (шарлот) - подають при температурі 65 °С, пиріг (суфле) - відразу після випікання та фламбування.
   Перед подаванням солодких страв зі столу збирають використаний посуд. Залишають фужер, келих для шампанського (при замовленні шампанського), мадерну чарку (для десертного або лікерного вина).
   Стіл сервірують десертними тарілками і десертними або фруктовими наборами. При індивідуальному обслуговуванні солодкі страви подають на десертних тарілках, в креманках; соус - у соуснику, їх ставлять на підставні тарілки бажано з різною паперовою серветкою. На підставній тарілці поряд з соусником і креманкою кладуть десертну або чайну ложку. При подаванні в обніс на таці в однопорційному посуді страви приносять у зал: один офіціант несе тацю, другий - подає страви на стіл. Для цього до гостя підходять справа, другий офіціант бере страву з таці і правою рукою ставить її перед гостем. Солодкі страви та десерти можна подавати з застосуванням фламбування.
    При груповому обслуговуванні солодкі страви можна подати на стіл у багатопорційному посуді: фрукти - у вазах; кавун, диню, пудинг, кошички з ягодами, яблуко в тісті, яблучну бабку, яблуко в слойці - на порцеляновому або металевому блюді.
 
Подавання чаю, кави, какао, шоколаду.
   Чай, кава, какао, шоколад належать до групи гарячих напоїв, які подають при 75°С. Каву та шоколад можна подати і холодними  від 12 до 14°С. Чай подають у чайних чашках із блюдцями. На блюдце кладуть ложку ручкою вправо, ручка чашки повинна бути звернена вліво (допускається і вправо). Зелений чай заварюють і подають в однім чайнику і наливають його в піали. Чай у склянках із підсклянниками подають у вагонах-ресторанах.
    Чай до столу може бути поданий у двох чайниках: заварному і доливному або в самоварі. Гаряче молоко і вершки до чаю подають у молочнику. Для одного гостя цукор, мед, варення, джем, лимон подають на окремих розетках, для групи гостей - у вазочці на підставній тарілці. Справа кладуть ложку для розкладання меду (варення) або виделку для лимона; грудковий цукор подають у цукорниці, для його розкладання використовують щипці.
    Подавання кави залежить від способу її приготування. Чорну каву подають у чашках із блюдцями місткістю 75-100 мл. До неї подають цукор у цукорниці або розетці. На блюдце перед кавовою чашкою кладуть кавову ложку.
    Для групи гостей або при обслуговуванні в номерах готелю каву можна подати в 2-4-порційних кавниках. Перед кожним гостем у цьому випадку кавову чашку з блюдцем ставлять справа від десертної тарілки.
    При подаванні кави з молоком або сливками рекомендується користуватися кавниками, у яких подають каву, і молочниками для розігрітих вершків і молока, щоб гості могли приготувати напій, використовуючи компоненти в будь-яких пропорціях. При масовому обслуговуванні каву з молоком (вершками) і цукром готують зазда­легідь. Для їх подавання краще використовувати чашки місткістю 200 мл із блюдцями і чайні ложки. Цукор подають у цукорниці або на розетці. Для розкладання цукру з цукорниці використовують щипці.
    Каву по-східному готують у турці - металевих каструльках із ручкою. Якщо турочка багато порційна, то чайною ложкою підрізається і розкладається пінка по чашках місткістю не більше 100 мл, а потім уміст турці розмішують і виливають у чашки. Кавову ложку не подають, тому що каву готують солодкою. Окремо в склянці подають охолоджену кип'ячену воду.
    До гарячих напоїв можна запропонувати різноманітний асортимент кондитерських виробів, що подають при масовому обслуговуванні у вазах, при індивідуальному - на десертних тарілках, їх розкладають щипцями, лопаточками.

Техніка подавання гарячих напоїв залежить від виду використаного посуду: їх можна подати в чашках із блюдцями або в багатопорційних кавниках, чайниках, молочниках, самоварах тощо. У першому випадку до гостя підходять справа і правою рукою ставлять перед ним чашку з блюдцем. При подаванні напоїв у багатопорційному посуді гості обслуговують себе самі або за їхнім проханням це робить офіціант. 
    Офіціант наливає напої в чашки на підсобному столі або в обніс. При подаванні чаю в обніс офіціанти працюють у парі: один наливає заварку з заварного чайника, другий - окріп з доливного чайника. При цьому до гостя офіціанти підходять справа. Аналогічно в обніс подають каву. При використанні самовара на підсобному столі поряд з ним розмішують стопки блюдець, чашки, чайні ложки. Офіціант наливає в чашку заварку з заварного чайника, окріп із самовара, ставить чашку на блюдце ручкою вліво, кладе на блюдце чайну ложку ручкою вправо, підходить до гостя справа і правою рукою ставить перед ним напій.



Дом. завдання: ознайомлення з матеріалом та оволодіння навичками нової темі і законспектувати. Відпрацювати техніку подавання страв та напоїв..